×
×
دفتر مرکزی

اصفهان - خیابان لاهور - نبش مبارزان غربی - مجتمع تجاری لاهور - طبقه همکف

32299232 - 031   فکس:   32506209- 031

09131142482

info@dadatash.ir

کارگاه

اصفهان، اتوبان فرودگاه، منطقه صنعتی خلیج فارس، پلاک 79، شرکت دادآتش سپاهان

03135776282

09131142482

info@dadatash.ir

نحوه استفاده از خاموش کننده های دستی

نحوه استفاده از خاموش کننده های دستی

5
(5)
۱۱ تیر ۱۳۹۹
2293
نحوه استفاده از خاموش کننده های دستی

نحوه خاموش کردن آتش را میدانید؟ روش های مختلف اطفاء حریق چیست؟ همانطور که میدانید یکی از روش های کنترل آتش استفاده از خاموش کننده های آتش است و خاموش کننده های دستی یکی از متداول ترین نوع آن ها ست. اما اگر نحوه استفاده از این دستگاه ها را ندانیم ممکن است با زیان بزرگی رو به رو شویم. بنابراین در این مطلب نکاتی در مورد نحوه استفاده از خاموش کننده های دستی را گفتیم.

عملکرد خاموش کننده های دستی

به طور کل در خاموش کننده ها به دو طریق مواد اطفایی خارج میشود.

۱ طریقه واژگونی (سر و ته): در این حالت برای خارج کردن مواد اطفایی باید دستگاه را سر و ته گرفت. در غیر این صورت به جای ماده اطفایی, گاز یا همان عامل فشار آن تخلیه میشود. این نوع عملکرد بیشتر در انواع قدیمی دستگاه ها به چشم میخورد.

۲ طریقه مستقیم: نحوه استفاده از خاموش کننده های دستی در بعضی موارد به صورت مستقیم است. به این معنا که به صورت عادی باید استفاده کنید. اگر سر و ته کنید و یا حالت افقی به دستگاه بدهید عامل فشار آن خارج میشود و دیگر هیچ کاربردی نخواهد داشت.

فراموش نکنید؛ برای حمل این نوع خاموش کننده ها باید تلاش کنید, بدن به صورت مستقیم باشد تا به ستون مهره آسیب نزند.

نحوه استفاده از خاموش کننده های دستی آب و هوا

اول از هرچیزی, دستگاه را در موقعیت مناسب از آتش قرار دهید. سپس ضامن را بکشید و با یک دست دستگاه و با دست دیگر سر لوله را نگه دارید. اهرم را که فشار دهید, مایع جریان پیدا میکند و آتش را کنترل میکنید.

نحوه استفاده از خاموش کننده های آب و گاز

ضامن را آزاد کنید, گاز به داخل بدنه فرستاده میشود. سپس با تکان دادن سر لوله دستگاه, آتش را خاموش کنید.

نوعی قدیمی از این دستگاه های خاموش کننده آب و گاز وجود دارد که به صورت دستی یا کوله پشتی ساخته شده بود.

برای استفاده از این نوع دستگاه ها ابتدا تلمبه ای که در داخل یا خارج آن گذاشته شده, هوا را به داخل بدنه کمپرس کنید. سپس شیر را باز کنید و با استفاده از فسار سنج دستگاه, فشار را کنترل کنید.

نحوه استفاده از خاموش کننده های کف

به هیچ عنوان خاموش کننده های کف را مستقیم به داخل مایع در حال اشتعال نپاشید, چراکه مایع با کف مخلوط میشود و جز هدر رفت آن اتفاقی نخواهد افتاد. جریان کف را به بدنه ظروف مایع در حال اشتعال یا دیواره اطراف آن بپاشید.

بنابراین کف با حرکت بر روی سطح مایع, مانند یک پتو از رسیدن به اکسیژن هوا به سطح مایع جلوگیری میکند. برای رسیدن به هدف خاموش کامل آتش, فاصله از حریق, مکان حریق و طرز عمل تاثیر فراوانی خواهد داشت.

نحوه استفاده از خاموش کننده های پودری

اگر دستگاه شما از خاموش کننده های پودر و گارز باشد, دستگاه را روی زمین قرار دهید و لوله پلاستیکی را از گیره خارج و آن را با دستگیره باهم نگه دارید. اگر لوله پلاستیکی را نگه ندارید ممکن است به سر و صورت شما برخورد کند.

بدون آنکه بدن یا سر و صورت خود را در مسیر سوپاپ ایمنی خاموش کننده قرار دهید, شیر گاز را با چرخاندن فلکه شیر, فشار و کشیدن اهرم باز کنید.

اگر آتش بر روی زمین بود, با زاویه ۳۰ درجه, پودر را هدایت کنید. اگر پودر با زاویه تند و یا مستقیم با شعله ها برخورد کند, اثر اطفایی نخواهد داشت.

پس از اطفاء کامل حریق, برای چند ثانیه ب عملیات ادامه دهید. چراکه اگر شعله کوچکی در اطراف یا قسمت زیر وجود داشته باشد, با رسیدن به بخار های قابل اشتعال مجددا آتش سوزی ادامه و گسترش میابد.

اگر خاموش کننده های پودر و گاز از نوع فشنگ داخل باشند, کمی نحوه استفاده آن متفاوت است.

در خاموش کننده های پودر و گاز فشنگ داخل, فشنگ گاز co2 در داخل بدنه و زیر درپوش قرار میگیرد که با ضربه بر روی اهرم, گاز وارد بدنه میشود و میتوانید برای اطفاء از آنها استفاده کنید.

نحوه استفاده از خاموش کننده CO2

نحوه حمل خاموش کننده CO2 مانند دیگر خاموش کننده های دستی است. اما به دلیل فشار زیاد و طرح خاص سرلوله, باید بیشتر به حریق نزدیک شوید.

اما فراموش نکنید؛ قبل از نزدیک شدن به آتش در فاصله دورتر, ضامن را آزاد و سرلوله را در دست بگیرید. اهرم را فشار دهید و سر لوله قیفی را هدایت کنید. CO2 را به طرف سطح مواد در حال اشتعال هدایت کنید.

نکته: حداکثر زمان تخلیه این خاموش کننده ها بین ۶۰ تا ۱۶۰ ثانیه است. حداکثر استفاده را از زمان ببرید.

این خاموش کننده ها قابل کنترل هستند و در صورتی که بیشتر از ۱۰ درصد آن را مصرف نکرده باشید, میتوانید برای حریق های دیگر استفاده کنید.

اگر از پر بودن دستگاه اطمینان دارید ولی گازی خارج نمیشود, ممکن است راه خروج آن به علت یخ زدن گاز مسدود شده باشد. چند لحظه شیر را ببندید و مجددا باز کنید.

کلام اخر

نکات بسیاری در مورد نحوه استفاده از خاموش کننده ها وجود دارد. قبل از خرید خاموش کننده های دستی از نحوه استفاده و نحوه نگهداری خاموش کننده ها مطلع شوید.

 

این مطلب چقدر مفید بود؟

برای امتیاز دادن روی یک ستاره کلیک کنید!

میانگین امتیاز 5 / 5. تعداد آرا: 5

تاکنون رأی ثبت نشده است! اولین کسی باشید که این پست را ارزیابی می کنید

بیشتر بخوانید

تازه ترین مطالب درباره سیستم های اعلام و اطفاء حریق

مهمترین اقدامات لازم هنگام وقوع آتش سوزی
مهمترین اقدامات لازم هنگام وقوع آتش سوزی

حوادث آتش‌سوزی می‌تواند در عرض دو دقیقه جان آدم را به خطر بیاندازد و بسیاری از افراد به دنبال راه کارها و اقداماتی هستند تا بتوانند هنگام رخداد آتش سوزی از آن کمک بگیرند تا خسارات مالی و جانی کمتری به بار آورد. در این مقاله ما به بررسی مهترین اقدامات لازم هنگام وقوع آتش سوزی می پردازیم. اگر به ناگهان آتش خفیفی مثلا روی گاز ...

۴ اردیبهشت ۱۴۰۲
30585
آتش سوزی پیک نیک و نحوه خاموش کردن آن
آتش سوزی پیک نیک و نحوه خاموش کردن آن

آتش سوزی پیک نیک، یکی از شایع ترین آتش سوزی ها هنگام سفر و تفریح و زمانی که شما پیش بینی آن را نمی کنید رخ می دهد. چند دلیل سبب آن می‌شود که گاز پیک نیکی از قسمت گلویی شعله ور شود: ۱- واشر سر گاز پیک نیکی دچار خوردگی شده باشد. ۲- مهره سر گاز پیک نیکی ترک خورده باشد. ۳- سر گاز پیک نیکی را کامل ...

۶ دی ۱۴۰۱
45584
توپ ضد حریق و نحوۀ عملکرد آن
توپ ضد حریق و نحوۀ عملکرد آن

توپ ضد آتش و نحوه عملکرد آن برای اطفاء حریق گوی اطفاء حریق وسیله ای کروی شکل و شبیه به توپ است و آن را با نام گوی ضد حریق یا توپ ضد انتشار حریق  و یا توپ اطفاء حریق می‌شناسند، این توپ با وزن بسیار مناسب ۱.۳ کیلوگرم و روکش پلاستیکی ضدآب، بقدری راحت میباشد که حتی کودکان هم بتوانند از شیوع آتش جلوگیری کنند. ...

۱۱ آذر ۱۴۰۱
48689
مناسب ترین کپسول آتش نشانی برای منازل
مناسب ترین کپسول آتش نشانی برای منازل

 استفاده از خاموش کننده مناسب باعث می شود در زمان مناسب اطفاء حریق صورت بگیرد و همچنین باعث کاهش تلفات احتمالی می شود اما در صورتی که خرید درستی نداشته باشید و طبق اصول کپسول مورد نیازتان را تهیه نکرده باشید. امکان دارد در زمان استفاده از آن، علاوه بر خاموش نکردن آتش، تلفات جانی و مالی قابل توجهی را متحمل شوید. امروزه انتخاب کپسول ...

۲۹ مهر ۱۴۰۱
53489

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

x