×
×
دفتر مرکزی

اصفهان - خیابان لاهور - نبش مبارزان غربی - مجتمع تجاری لاهور - طبقه همکف

32299232 - 031   فکس:   32506209- 031

09131142482

info@dadatash.ir

کارگاه

اصفهان، اتوبان فرودگاه، منطقه صنعتی خلیج فارس، پلاک 79، شرکت دادآتش سپاهان

03135776282

09131142482

info@dadatash.ir

ویدیوهای آموزشی

ویدیوهای آموزشی

استفاده صحیح از کپسول های آتش نشانی

در این بخش آموزش استفاده کپسول آتش نشانی ما به بررسی اشتباهات رایج جهت استفاده از کپسول های آتش نشای را فرا میگیرید

یکی از اصلی ترین مواردی که هر فرد می بایست آموزش ببیند تا در هنگام حریق بتواند در حد امکان و توان خود به اطفاء حریق بپردازد، نحوه استفاده از کپسول آتش نشانی می باشد. کپسول‌های آتش نشانی موجود در بازار از انواع مختلفی برخوردار اند هر کدام آن‌ها در موقعیت مخصوص به خودشان به کار می‌آیند و دانستن کاربرد هر کدام، برای اطفاء حریق به طور کامل و صحیح، الزامی است.
در این بخش شما آموزش های مورد نیاز و
کپسول آتش نشانی کربن دی اکسید
این کپسول یکی از کاربردی‌ترین و رایج‌ترین کپسول‌ها برای استفاده در منزل و مکان‌های سر بسته است به خصوص هنگامی که آتش سوزی ناشی از برق یا مایعات قابل اشتعال نظیر بنزین و الکل باشد، این کپسول می‌تواند بسیار مفید واقع شود. گاز کربن دی اکسید، گازی غیر سمی و غیر محرک است و بر اکسیژن غالب است. این ویژگی‌ها سبب می‌شوند تا کپسول کربن دی اکسید هم هنگام استفاده از خانه سلامت مواد غذایی را به خاطر نیاندازد، و هم اینکه با غلبه کردن بر اکسیژن، جلوی رسیدن آن را به آتش گرفته و در نتیجه آتش را خاموش کند.

کپسول آتش نشانی هالوژنه
این نوع از کپسول‌های اطفاء حریق با گازی پر شده اند که واکنش‌های شیمیایی‌ای که هنگام آتش سوزی رخ می‌دهند را قطع می‌کند و به آتش سوزی خاتمه می‌دهد. از آنجایی که پس از استفاده از این کپسول هیچ گونه پسماندی به جا نمی‌ماند، و همچنین گاز درون آن رسانای جریان الکتریسیته نیست، آن را به منظور اطفاء حریق در اتاق‌هایی که مجهز به تجهیزات الکتریکی و برقی هستند، به کار می‌برند.

کپسول آتش نشانی هالوژنه

آموزش کپسول آتش نشانی آب و گاز
برای خاموش کردن آتش سوزی مبلمان و چوب، عموما از این کپسول‌ها استفاده می‌شود. اما باید توجه داشت که حین آتش سوزی لوازم برقی و یا روغن‌های در حال سوختن و در کل مایعات قابل اشتعال به هیچ عنوان از این خاموش کننده استفاده نشود. به زبانی دیگر این کپسول برای آتش سوزی‌های کلاس A کاربرد دارد.

کپسول آتش نشانی فوم
طیف کاربردی این کپسول نسبت به سایر کپسول‌های آتش نشانی کمتر می‌باشد. کپسول‌های فومی را بیشتر برای اطفاء حریق ناشی از مایعات قابل اشتعال استفاده می‌کنند و می‌توان گفت برای این نوع آتش سوزی، کپسول فومی بهترین گزینه می‌باشد. این کپسول هم همانند کپسول‌های آبی، رسانای جریان برق است و استفاده از آن‌ها برای آتش سوزی‌هایی با منشا الکتریکی توصیه نمی‌شود.

کپسول آتش نشانی فوم

کپسول آتش نشانی مواد شیمیایی خیس
کپسول‌های آتش نشانی مواد شیمیایی خیس حاوی مواد شیمیایی‌ای هستند نظیر پتاسیم بی کربنات، که در دماهای بالا به کربن دی اکسید تبدیل می‌شوند. کاربرد این کپسول هنگام آتش سوزی مواد چرمی یا روغن‌های خوراکی است. نکته قابل ذکر راجع به این کپسول این است که نباید موقعی که آتش سوزی، ناشی از لوازم الکتریکی یا گازهای قابل اشتعال است، از آن استفاده کرد؛ چرا که نه تنها به اطفاء حریق کمکی نمی‌کند، بلکه ممکن است شرایط را سخت‌تر و زیان‌بارتر کند.

کپسول آتش نشانی پودر و گاز
کپسول آتش نشانی پودر و گاز رایج‌ترین کپسول آتش نشانی در دنیا است. به دلیل آن که از این کپسول می‌توان در سه شرایط آتش سوزی نوع A، نوع B، و نوع C استفاده کرد، به کپسول آتش نشانی ABC نیز معروف است. زمانی که مساحت زیادی از منزل شما درگیر آتش سوزی است، کپسول‌های آتش نشانی پودر و گاز بهترین نتیجه را برای شما به ارمغان می‌آورند. موارد استفاده از این کپسول شامل آتش سوزی‌های برقی، گازهای قابل اشتعال و مایعات قابل اشتعال است. باز هم این نکته قابل ذکر است که اگر منشا آتش سوزی روغن‌های خوراکی باشند، به هیچ وجه نباید از این خاموش کننده‌ها استفاده کرد. محل نصب کپسول آتش نشانی در آپارتمان و منزل از نکات مهمی است که باید به آن دقت نمایید.

آخرین مطالب وبلاگ

تازه ترین مطالب درباره سیستم های اعلام و اطفاء حریق

مناسب ترین کپسول آتش نشانی برای منازل
مناسب ترین کپسول آتش نشانی برای منازل

 استفاده از خاموش کننده مناسب باعث می شود در زمان مناسب اطفاء حریق صورت بگیرد و همچنین باعث کاهش تلفات احتمالی می شود اما در صورتی که خرید درستی نداشته باشید و طبق اصول کپسول مورد نیازتان را تهیه نکرده باشید. امکان دارد در زمان استفاده از آن، علاوه بر خاموش نکردن آتش، تلفات جانی و مالی قابل توجهی را متحمل شوید. امروزه انتخاب کپسول ...

۲۹ مهر ۱۴۰۱
4469
زمان مناسب تعویض و بازرسی کپسول آتش نشانی
زمان مناسب تعویض و بازرسی کپسول آتش نشانی

امروزه وجود تجهیزات آتش نشانی مثل کپسول های آتش نشانی برای زمانی که دچار حریق شده ایم کافی نیست بلکه این کپسول های می بایست از نظر سلامت فنی و فیزیکی بررسی شوند تا در زمان مورد استفاده اثربخشی موثری داشته باشند. نکته ای که باید به آن توجه کنیم این است که زمان شارژ کپسول آتش نشانی بر اساس نوع کپسول آتش نشانی تعیین می ...

۲۹ بهمن ۱۴۰۰
32102
نکات مهم در خرید کپسول آتش نشانی (بخش اول)
نکات مهم در خرید کپسول آتش نشانی (بخش اول)

بسیاری از ما تا زمانی که دچار حادثه ای نشویم و خطر را احساس نکنیم باور نداریم که ممکن است دچار حادثه و یا مواجه با حریق شویم. خرید کپسول آتش نشانی و سایر تجهیزات اطفا حریق یکی از مهم ترین اقداماتی است که باید در هر مکانی صورت گیرد. استفاده از کپسول های آتش نشانی در برخی مکان ها شاید اجبار قانونی نداشته ...

۲۵ دی ۱۴۰۰
35739
استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی co2 جهت اطفاء حریق
استفاده صحیح از کپسول آتش نشانی co2 جهت اطفاء حریق

هنگام بروز حادثه، اکثر مردم دچار استرس و سردرگمی می شوند که این امر خود باعث بروز اتفاقات ناخوشایندی می شود. که عدم اطلاع و آگاهی از اینکه در هنگام آتش سوزی چه باید کرد علت این مهم می باشد. امروزه، در منازل و اکثر مکان های عمومی که در آنها امکان بروز حادثه آتش سوزی وجود دارد، کپسول های آتش نشانی تعبیه شده اند؛ ...

۲۸ آبان ۱۴۰۰
41853
x